YANGIN ALARM SISTEMI

ePosta Yazdır PDF
PROSER YANGIN ALARM SISTEMI
YANGIN İHBAR SİSTEMİ
Yangın ihbar sistemleri  oteller kapalı diğer büyük alanlar çeşitli hammaddeler veya mamül mal bulunduran pamuk plastik ahşap  polyester kağıt vb  Depo fabrika  atış alanlar yanıcı parlayıcı madde gaz kaçağı riski bulunan yerler sanayi tesislerinden evlere kadar ihtiyaç olan her mekanda can ve mal güvenliğini yangına karşı erken uyarı sağlayarak koruyan sistemlerdir. Çeşitli  dedektörlerden oluşan sistemler aynı zamanda başka birkaç sisteme entegre olarak çalışabilir. Alarm anında havalandırmayı açabilir asansörü istenen yere getirip tekrar çalışmamasını sağlayabilir yangın söndürme sistemlerini devreye sokabilir vb  önlemlerin otomatik olarak alınmasına olanak tanır.

Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır ?

Yangın alarm sistemleri son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle Avrupa uyum yasaları ve  Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliğinin yayınlanması ile hem kamu hem de özel sektörde yangın Alarm sistemlerinin uygulama alanları genişlemektedir. Yangın alarm sistemleri temelde iki kategoride üretilmekte ve uygulanmaktadır: Konvansiyonel Sistemler, Adresli yangın ihbar sistemleri. Konvansiyonel yangın ihbar sistemleri daha çok küçük ölçekli veya noktasal adresleme ihtiyacının az olduğu açık alan  uygulamalarında tercih edilmektedir. Tercih sebebi ekonomik oluşudur. Adresli yangın ihbar sistemleri ise bölünmüş alanların fazla olduğu yapılar ile orta ve büyük ölçekli projelerde tercih  edilmektedir. Adresli yangın alarm sistemleri içinde de adresleme teknolojilerine göre alt kategoriler bulunmaktadır. Adresleme teknolojileri, gelişim sırasına göre, manuel ve otomatik adresli sistemler olarak sıralanabilir. Manuel adresli sistemler, dip-switch, rotary switch veya el tipi adresleme üniteleri ile adreslenmektedir. Otomatik adresli sistemlerde tüm saha ekipmanları panel tarafından otomatik olarak adreslenmektedir. Manuel olarak adresleme anahtarları ile veya el tipi programlama cihazları ile adreslenen sistemlerde kurulum aşamasında her bir adresli cihaz tek tek manuel olarak adreslenmesi gereklidir. Manuel adresleme işlemi esnasında harcanan zaman ve adreslerin karışması riski de kurulum sürecini uzatma yönünde bir  etki oluşturmaktadır.

Dip- switch ile adresleme, adresli cihaz arkasında bulunuan, bina veya firmaya özel kodlanmış minyatür anahtar konumlarının kombinasyonu ile yapılır. Rotary-switch ile adresleme. adresli cihaz arkasında bulunan iki haneli döner adres numaratörlerinin  ayarlanması sağlanır. Kablo tesisatının test edilmesi ve tesisat problemlerinin tespit edilmesi için, genellikle sahada uzun zaman alan çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu durum, hem uygulayıcı firmanın teknik servis giderlerini arttırmakta hem de müteahit firamanın iş teslimlerini geciktirmektedir. Yangın alarm sistemlerinin devreye alma aşaması genellikle binanın açılmasına çok kısa süre kala gündeme geldiğinden, işin kısa sürede tamamlanması büyük önem taşımaktadır. Otomatik adresleme ve elektronik haritalama özelliği, uygulayıcı firmaya hem sistemin ilk kurulum  aşamasında, hem de servis/bakım aşamalarında büyük kolaylık sağlamaktadır. İşletme açısında bakıldığında, sistem sürekliliği daha hızlı sağlanarak, hem zamandan tasarruf edilmekte, hem de servis / bakım giderleri azalmaktadır. Loop  serisi adresli cihazlar, panel tarafından otomatik Olarak adreslenerek elektronik haritaları oluşturulmaktadır.

Elektronik haritalama yazılımı,  panel tarafından otomatik olarak adreslenen her bir cihaz için, tipi, Seri numaraları, kirlilik ve duman seviyeleri, son bakım tarihleri, hat voltajı, hassasiyet seviyeleri gibi birçok verinin raporlanmasını ve online olarak izlenmesini sağlamaktadır. Sistem altyapısındaki problemler, yazılım tarafından otomatik olarak tespit edilip, operatöre bildirilmektedir. Elektronik harita üzerinde alarm ve/veya arıza kaynakları noktasal olarak tipiyle birlikte tespit edilip bildirilmektedir. Uygulamalarda altyapı ile ilgili karşılaşılan problemler; bağlantı hataları, ters bağlantı, kablo tesisatında kısa devre ve açık devreler, şantiye ortamında dedektör kirlenmesi, dedektörün nemden arızalanması gibi durumlardır.  Diğer bir karşılaşılabilecek problem ise, sistemin devreye alınması esnasında altyapı bilgilerini yansıtan sağlıklı bir uygulama projesi olmamasıdır. Bu durumda çevrim hatlarını takip etmek ve arızanın izini sürmek çok zor hale gelmektedirş Özellikle yüksek tavanlı endüstriyel tesis uygulamalarında iş daha da güçleşmektedir. Elektronik haritalama yazılımı ile panelden çekilen veriler sistemin tek hat şeması ve As Builtprojesi niteliğindedir. Adresli cihazların montajı esnasında dedektörlerin arka tarafındaki elektronik kimliklerini belirten etiketler toplanır, bunlar proje üzerinde, cihazın takıldığı mahalleleri  gösteren kısımlara yapıştırılır veya bir tablo halinde  listelenerek bulundukları mahal isimleri yazılır. Panelden otomatik adresleme işlemi bittikten sonra  yazılım ile, tüm sistemin tek hat şeması  üzerinde arıza kaynakları tipleri ile birlikte noktasal olarak görülebilir.

Duman Dedektör seri numaralarına göre,  tesisatta problem olan lokasyon kolaylıkla tespit edilir. Varsa, T bağlantı yapılan kısımlar, sıralamalar ile tüm cihazlara ilişkin detay bilgiler alınabilir. Yan tarafta, multisensor kombine optik duman ve sıcaklık dedektörü  için elde edilen veriler örnek olarak verilmiştir. Kontrol panelinin  henüz monte edilmediği durumlarda saha testlerinin panel olmadan yapılmasına olanak Veren Loop Test cihazı ile de, yukarıda belirtilen tüm elektronik haritalama fonksiyonları yapılabilir. Loop Test cihazının sağladığı diğer bir avantaj ise özellikle çok sayıda yayılı bina bulunan endüstriyel tesis ve apart otellerde, çevrim hattının, sahada lokal olarak elektronik haritalarının çıkarılarak test ve devreye alma sürecini kısaltmasıdır. Çalışan sistemlere dedektör ilavesi yapılacağı durumlarda sistemdeki mevcut adres bilgilerinde değişiklik Yaplımadan, ilavelerin yapılması istenir. Bu tip durumlar için Detectomat'ın el tipi manuel adresleme ünitesi de kullanılabilir. Herhangi bir dedektör arzası durumnda, yeni dedektör takıldığında, panel üzerinden otomatik adresleme ve tanımlama yapılabilir.

Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği ve Uluslar arası standartlar, yangın alarm sistemlerinde periyodik bakım yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bakım esnasında, kontrol paneli test moduna alındıktan  sonra, bakım periyoduna bağlı olarak, dedektörlerin belirli bir oranına test aparatları ile alarm  verdirilmelidir. Loop cihazlarda, dedektörün tipi,çalışma hassiyeti, adresi, üretim tarihi, son bakım tarihi gibi gerekli tüm bilgiler dedektör hafızasında saklanır. Dolayısıyla elektronik haritalama yazılımı üzerinden alınan raporda cihazların bakım tarihleri de kaydedilmiş ve raporlanmış olur. Dedektörlerin geçmişe dönük hafızaları olması, geriye dönük raporlama olanağıda sağlamaktadır. Dedektörlere ilişkin güncel ve geçmiş durum alarm / arıza / kirlilik eğrileri grafik olarak izlenebilmekte ve  raporlanabilmektedir. Adresleme teknolojisi, grafik topoloji özelliği ile  cihazlar teknoloji ve kalite açısından adresli yangın  alarm sistemleri segmentin en üst sınıfında yer almaktadır.

Analog  adresli ve konvansiyonel  zone adresli seçilen kontrol paneline uygun olarak projenin ihtiyacına göre optik  iyonize duman dedektörü alev dedektörü elektronik korna  yangın butonu beam duman dedektörü ısı artış dedektörü  sabit sıcaklık dedektörü kapı çek  istasyonları kapı mıknatısları vb  ekipmanlardan oluşan sistemlerdir. Firmamızın özel çözümü olan adresli 24 saat  Alarm Haber Alma Merkezi gözetiminde olan sistemlerimizde mevcuttur. Yangın ihbar sistemlerinde MAVİLİ - HOCHIKI - System Sensor -Bentel Security DSC çözüm ortağı firmalarımızdır. Sunulan tüm ekipman, UL, ULC, FM, BS, EN, ISO 9001 ve diğer uluslar arası standartlardan ilgili olanlara sahiptir. Ücretsiz projelendirme hizmetimizden yararlanınız.

hırsız alarm sistemleri , kamera sistemleri , alarm , güvenlik sistemleri , alarm kiralama , alarm satış , alarm izleme merkezi , alarm takip merkezi , hırsız alarm, yangın alarm , istanbul alarm sistemi , istanbul kamera sistemi , istanbul alarm , istanbul kamera , alarm merkezi , alarm haber alma merkezi , alarm sistemi , alarm sistemleri , kamera kurulumu , kamera satış , kamera , alarm satış , türkiye alarm , türkiye kamera , türkiye hırsız alarm , türkiye kamera sistemleri, Anahtar Kelimeler PERKOTEK Personel takip yazılımı pdks programı, pdks yazlımı personel devam program yemekhane takip programı yemekhane kontrol yazılımı sektörel yazılımlar access control yazılımı software akses kontrol üye takip parmak izi yazılımı personel programı tuvalet takip yazılımı wc takip wc kontrol programı geçiş kontrol programı kartlı geçiş programı kart basma parmak izli kapı açma yazılımı yemek adeti bulma programı download update ücretsiz indir free PARMAK İZLİ PERSONEL DEVAM KONTROL SİSTEMİ PDKS, Parmak izi tanıma, parmakizi kontrol, parmak izi terminal, parmak izi pdks, parmak izi geçiş kontrol sistemi, geçiş kontrol, parmak izi terminal, parmakizli, parmak izli sistem, magicpass , magic pass 5000,5500,6500, 7500, 8500, 9500, 10500, 12628, 14500, 15500, 16500, 17500 ,yangın söndürme tüpleri , yangın söndürme cihazları  , yangın söndürme sistemleri yangın söndürme tüpü yangın söndürme yangın söndürme cihazı yangın söndürme tozları yangın söndürme tozu ,yangın alarm sistemleri kapı alarm sistemleri paradox alarm sistemleri yangin alarm sistemleri alarm sistemleri hakkında yangın yangın alarm yangın alarm paneli yangın tüpleri yangın santrali yangın hortumu yangın merdiveni yangın tüpü yangın battaniyesi yangın dolabı yangın kapısı yangın sistemleri yangın söndürücü yangın dolapları yangın pompaları yangın ihbar sistemleri yangın önlemleri yangın alarm sistemi yangın yönetmeliği yangın ekipmanları yangın hidroforu yangın butonu yangın dedektörü yangın hortumları yangın malzemeleri yangın elbisesi yangın hidrant yangın kapıları elektronik güvenlik sistemleri zaman kontrol sistemleri gizli kamera sistemleri bariyer sistemleri kamera güvenlik sistemleri kapalı devre kamera sistemleri kartlı geçiş sistemleri ses sistemleri turnike sistemleri guvenlik sistemleri kamera guvenlik sistemleri hırsız ihbar sistemleri cctv kamera sistemleri kartlı giriş sistemleri bekçi tur sistemleri kamera kayıt sistemleri personel devam kontrol sistemleri geçiş sistemleri alam sistemleri dijital kayıt sistemleri otomatik söndürme sistemleri otopark sistemleri söndürme sistemleri casus kamera telsiz kamera en ucuz kamera parmak kamera dijital kamera kablosuz gizli kamera kamera canon gizli kamera sistemi kamera alarm kamera digital video kamera web kamera gizli kamera ıp kamera kamera satış toptan kamera infrared kamera kapalı devre kamera kapalı devre kamera sistemi network kamera renkli kamera termal kamera güvenlik kameralari güvenlik kameraları güvenlik kamerasi güvenlik kamerası güvenlik şirketi güvenlik şirketleri özel güvenlik şirketi özel güvenlik şirketleri güvenlik hizmetleri özel güvenlik lider güvenlik güvenlik ekipmanları güvenlik ürünleri güvenlik malzemeleri güvenlik filmi güvenlik firması market güvenlik oto alarm nokta alarm alarm haber alma merkezi alarm cihazı pronet alarm alarm merkezi gas alarm yangin alarm gaz dedektörü dedektörü duman dedektörü alev dedektörü metal arama dedektörü el dedektörü ısı dedektörü nem dedektörü dvr kart kart basma saati manyetik kart kart kart basım kart saati optik kart proximity kart personel devam kontrol personel devam kontrol sistemi bekçi kontrol saati bekçi kontrol devam kontrol casus kameralar gizli kameralar ip kameralar kameralar dome kameralar sabit kameralar dvr 2000 pir dedektör dinleme cihazı oto alarmı kartlı geçiş pdks bariyer cctv turnike kartlı geçiş sistemi sprinkler teknim guvenlik dvr kartları parmak izi kilit dijital kayıt cihazı dvr kartı guvenlik kamerasi kiralik araç kiralik oto parmak izi okuyucu dedektör dijital ses kayıt guvenlik kameralari metal dedektör parmak izli ses kayıt siren uydu araç takip

 
 
 
 

ZİYARETÇİ SAYACI

938745
BUGÜNBUGÜN389
DÜNDÜN285
BU HAFTABU HAFTA655
BU AYBU AY1220
TOPLAMTOPLAM938745

ONLINE ZİYARETÇİLER

Şuanda 38 konuk çevrimiçi

7/24 KURUMSAL İLETİŞİM

Aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak, 7gün/24saat çağrı merkezimizi arayarak istek ve şikayetlerinizi bizlere iletebilirsiniz.